Ar žinojai, kad prisiminimai nuolatos kinta? 🧠
Pakalbėkime apie atmintį ir prisiminimus. Pradėkime nuo to, kur jie randasi👇
Nustebsite – smegenyse nėra vienos vietos, kuri būtų atsakinga už atmintį ir prisiminimų formavimo bei apdorojimo procesus. Į atminties kūrimąsi įsitraukia atskiros smegenų dalys, kurios bendradarbiaudamos atpažįsta, apdoroja, formuoja, saugo ir atgaivina prisiminimus.
Kaip viskas vyksta? 🤔
Prisiminimų kelionė prasideda tada, kai pagrindinėmis juslėmis užfiksuojame informaciją išorėje. Informacija neuroninėmis sąsajomis keliauja į smegenų kamieną, tarpinių smegenų gumburą, yra apdorojama įvairiose smegenų dalyse, o kad suvoktume informaciją sąmoningai, protu, – patenka į prieškaktinę žievę (čia informaciją suprantame).
Nors šiame procese aktyviai dalyvauja ne viena smegenų sritis, galime išskirti vieną itin svarbią – tai hipokampas.☝️ Lengviausia jį įsivaizduoti kaip kompiuterį, kuris trumpam sulaiko gautus failus, kad nuskenuotų (susipažintų, įvertintų), surūšiuotų ir sukeltų juos į tinkamus aplankus.
Jei informacija svarbi (susijusi su giliais išgyvenimais, emocijomis arba nuolatos pasikartojanti), ji perkeliama į ilgalaikę atmintį kitose galinių smegenų srityse.
Tačiau ir čia nėra galutinės stotelės 👉 kiekvienas prisiminimas išskaidomas į atskirus elementus, kurie keliauja į atskiras vietas. Pvz., vizualiniai elementai perkeliami į pakaušinę skiltį, žodžiai į smilkininę skiltį, emocijos – į migdolinį kūną, ir t. t.
Kuo smegenys skiriasi nuo kompiuterio? 💻
Nors tiek atskirų smegenų sričių, tiek visų smegenų veikimas iš tikrųjų primena kompiuterį, atmintis yra būtent tai, kas įrodo, jog nuo kompiuterių skiriamės.
Mumyse gimsta netikri, iškraipyti prisiminimai. Kai kompiuteryje paspaudžiame ant anksčiau įkelto failo, mes jį matome tokį patį, koks jis buvo nuo pat pradžių. Su žmogaus atmintimi viskas kitaip.
Kiekvieną kartą, kai iš naujo prisimename tą patį prisiminimą, jis kinta. Kaskart, kai ilgalaikėje atmintyje susirankiojame visus prisiminimo elementus ir sulipdome juos į vieną istoriją, ji pasikeičia. 📽️ Kuo dažniau atgaiviname tą patį prisiminimą, tuo daugiau jį perkuriame.
Tiksliausi prisiminimai tie, kuriuos atgaiviname tik kartą. Tačiau net ir jie negali būti visiškai tikslus realybės atkartojimas, nes nuo pat pradžių, dar prieš suformuojant prisiminimą, gautą informaciją suvokėme ir paskirstėme unikaliai, pagal savo suvokimo filtrus. (Dėl to skirtingi žmonės, skirtingai prisimena tuos pačius įvykius ir dar skirtingiau juos nupasakoja, kartodami tai keliasdešimtą kartą.)
Galėtume plėstis ir plėstis…
Mūsų atmintis, smegenys, protas, pasąmonė ir, apskritai, kūnas yra nepakartojami kūriniai, tačiau šiandienai pakaks. 😊